SPET DEŽ, JAZ SEM PA RAVNO POSTAVIL SONČNO ELEKTRARNO – ALI MI SPLOH KAJ KORISTI?

V obdobju muhastega »aprilskega« vremena se marsikdo vpraša o smiselnosti postavitve sončne elektrarne in se sprašuje:

˝Kaj mi bo pomagala sončna elektrarna, če pa tako ali tako ves čas dežuje?˝

Če smo čisto iskreni, v dežju sončna elektrarna ne pomaga nič, saj če ni vsaj malo sončnih žarkov, solarni paneli ne morejo proizvajati električne energije.

Kako torej sončna elektrarna pomaga pri zniževanju stroškov električne energije?

Ker za vsakim dežjem slej ko prej posije sonce, in ko sije sonce, sončna elektrarna proizvaja električno energijo.

Če pogledamo strošek električne energije skozi celo leto, lahko v dneh, ko sonce sije ta strošek  nadoknadite oziroma uravnovesite .

Torej JA, res, da v deževnih dneh plačujete več, saj elektriko pridobivate iz omrežja, a na sončne dni je ta strošek skoraj ničen. Brez sončne elektrarne,  bi elektriko pridobivali iz omrežja skozi celo leto in tako tudi  elektriko iz omrežja plačevali skozi celo leto.

Kako prilagoditi porabo električne energije in optimizirati stroške za elektriko?

V deževnih dneh pomaga, da (glede na časovne bloke v novem tarifnem sistemu), malce prilagodite svojo porabo.

Večje (ne-nujne, da ne bo kdo rekel » A zdaj si še kave ne smem skuhati zjutraj v najdražjem časovnem bloku?«) porabnike vklopite ponoči. Tak primer so recimo pomivalni, pralni and sušilni stroj.

Toplotno črpalko uravnavajte tako, da bo ves čas držala neko stalno temperaturo, saj se z vsakim vklopom toplotne črpalke zgodi t.i. špica, za katere pa dobro vemo so glavni strošek, če gledamo nove omrežnine.

Električni avto bi bilo najbolj smotrno polniti čez dan, ko sončna elektrarna deluje. Vkolikor te možnosti nimate, ga polnite ponoči, ko je cena električne energije pridobljene iz omrežja najnižja.

KAKO MI KORISTI HRANILNIK?

Res je, (skoraj) nihče nima doma tako velikega hranilnika električne energije, da bi lahko pokril svojo porabo za več zaporednih deževnih dni. Vendar…

Če imate hranilnik električne energije,  si ga v takem primeru nastavite tako, da se bo napolnil ponoči, ko je cena elektrike najnižja. Čez dan, ko je cena elektrike najvišja pa za vašo porabo npr. kuhanje kave (ja, mi imamo kavo res radi  😊 ) porabljate elektriko iz hranilnika energije in tako prihranite.

With hranilnikom energije kot je naš Fox ESS, lahko prav tako uravnavate že prej omenjene špice. Nastavite ga tako, da bo hiša za normalno porabo elektriko jemala iz omrežja, če pa pride do začasne večje potrebe po elektriki ( če se vklopi toplotna črpalka, prižgete kakšnega od strojev itd.) pa bo tisti delček energije, ki bi bil ravno malo čez vašo dogovorjeno obračunsko moč in bi povzročil strošek omrežnine, dodal hranilnik električne energije.

Tako se špica ne bo zgodila in tako ne boste plačali dodatnega denarja zaradi parih minut.

Lep sončen pozdrav!

BEL Energija d.o.o.